Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcimianie pomagają osobom niepełnosprawnym

Monika Pawłowska
Eugenia Domagała z MOPS-u prezentuje sprzęt do wypożyczenia
Eugenia Domagała z MOPS-u prezentuje sprzęt do wypożyczenia Monika Pawłowska
Według szacunków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w powiecie oświęcimskim mieszka około 15 tysięcy osób niepełnosprawnych. Każda z nich potrzebuje wsparcia, a nierzadko specjalistycznego sprzętu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu wypożycza go za darmo, za niewielką opłatą zaś robi to Fundacja Pomocy Społecznej w Brzeszczach.

Używane, ale w dobrym stanie łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki z kółkami, przenośne toalety, łóżka szpitalne, szafki przyłóżkowe, kozetki trafiły do oświęcimskiego MOPS-u z Niemiec.

Zobacz także: Oświęcim: kraksa trzech aut

- Urządzenia wypożyczane są za darmo, jednak konieczne jest spisanie umowy użyczenia - wyjaśnia Beata Wądra z działu księgowości MOPS. Sprzęt wypożyczany jest od trzech miesięcy do roku z możliwością przedłużenia umowy. Wystarczy przyjść z zaświadczeniem od lekarza, kserokopią orzeczenia o grupie inwalidzkiej lub stopniu niepełnosprawności.

Ze specjalistycznych urządzeń mogą skorzystać mieszkańcy Oświęcimia, ale też osoby, które choć nie są tu zameldowane, to jednak przebywają pod opieką oświęcimian. Wówczas MOPS spisuje umowę z opiekunem chorego, który pisemnie deklaruje opiekę nad chorym. Po sprzęt dla niepełnosprawnych można się też zwrócić do Brzeszcz. Tamtejsza Fundacji Pomocy Społecznej przy ulicy Kościuszki 4 może go wypożyczyć lub sprzedać.

- Mamy łóżka hydrauliczne i elektryczne od 1350 do 1850 złotych - informuje Jadwiga Chowaniec z działu sprzedaży. - Można je wypożyczyć, ale wówczas prosimy o wpłacenie kaucji, czyli wartości łóżka. Miesięczna rata wynosi pięć procent wartości i tak przez dwadzieścia miesięcy - dodaje Jadwiga Chowaniec.
Oczywiście, jeśli zajdzie taka konieczność, umowa może być zerwana wcześniej. Podobnie jest z każdym innym sprzętem.

- Zimą największe zapotrzebowanie jest na kule i łóżka. Na wiosnę poszukiwane są balkoniki z ławeczką na kółkach - informuje Jadwiga Chowaniec. Regułę tę potwierdza Elżbieta Kos, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu. Placówka którą kieruje, nie tylko orzeka stopień niepełnosprawności i wydaje stosowne zaświadczenie, ale również wydaje decyzję o przywilejach. Jednym z nich jest dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego.

- Na standardowe protezy i wózki dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia i naszego wynosi 100 proc. - mówi Elżbieta Kos, dyrektor PCPR. - Na pozostały sprzęt refundacja może sięgnąć co najwyżej połowy wartości. Dobrze, że mieszkańcy mają okazję wypożyczyć na przykład łóżko, bo nowe kosztuje 3,5 tysiąca złotych. Mało kogo na to stać - dodaje Elżbieta Kos.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto