Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Turniej Wojów w Grzybowie [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
II Turniej Wojów w Grzybowie.
II Turniej Wojów w Grzybowie. fot. Piotr Michalak
II Turniej Wojów w Grzybowie odbywający się pod hasłem "Bój o most" przyciągnął do grodu ponad 400 odtwórców i tysiące turystów spragnionych kontaktu z historią. Najciekawszym punktem pierwszego dnia imprezy był spektakl "Imperium Dobrawa - droga do chrztu" oraz bitwa o most.

II Turniej Wojów w Grzybowie.

Widowisko Stowarzyszenia Asocjacje 2006 skupiającego studentów i pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przypomniało chrystianizację państwa Polan zapoczątkowaną mariażem Mieszka I i księżniczki czeskiej Dobrawy. Autorem spektaklu odznaczającego się monumentalną scenografią jest Piotr Tetlak, który kilka lat temu razem z żoną wykonał wystawę stałą dla grzybowskiego muzeum.

- Kiedyś rozmawialiśmy z Piotrem Tetlakiem o początkach państwa polskiego, jak to było z Dobrawą - o kulisach spektaklu mówi Jacek Wrzesiński, kierownik Rezerwatu Archeologicznego w Grzybowie. - Niewiele o niej wiemy z przekazów kronikarskich. Doszliśmy do wniosku, że małżeństwo z Mieszkiem było czymś więcej niż kontraktem politycznym i gospodarczym z Czechami. Mieszko mógł być zauroczony Dobrawą. Jako kobieta miała duży wpływ na jego decyzje. Wreszcie dała mu syna, który został królem Polski - taki władca nie rodzi się z kontraktu.

II Turniej Wojów w Grzybowie

W sobotę kilkanaście drużyn z całego kraju biorących udział w II Turnieju Wojów w Grzybowie oficjalnie przedstawiło się publiczności. Turyści z uwagą śledzili rozgrywane przez nie potyczki. Jedna nawiązywała do bitwy na Ostrowie Lednickim z 1038 roku mającej miejsce podczas najazdu Brzetysława. Specjalnie z tej okazji zbudowano w grodzie dziesięciometrowy most. Bitwę lądową połączono z krótkim wykładem o sposobach walki i obrony oraz zabawami dla widzów.

Zobacz: I Turniej Wojów w Grzybowie

Podczas turnieju wojowie rywalizowali w kilku bojowych konkurencjach. Najlepsze drużyny wywalczyły trofea - topory, groty włóczni, tarcze, noże.

Pokazy walk rozgrywały się w otoczeniu rzemieślniczych zagród, gdzie można było przyjrzeć się codziennemu życiu Polan. Wśród atrakcji znalazły się koncerty muzyki wczesnośredniowiecznej, inscenizacje historyczne, gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy. Dostępna była wystawa poświęcona uzbrojeniu wczesnośredniowiecznemu na ziemiach polskich oraz wykłady o drużynie książęcej za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto