Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe

Idą zmiany w prawie pracy. Pracodawca ustali długość urlopu, a premie będą niższe (© Pixabay.com)

Regulowany przez pracodawcę urlop, zakaz pracy podczas wypoczynku, regulowane odgórnie premie - to tylko część zmian jakie czekają nas w kodeksie pracy w najbliższym czasie.

Nad zmianą pracuje komisja kodyfikacyjna. Przewodniczy jej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki, który w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wyjaśnił szczegółowo charakter zmian.

Projektowanych zmian jest dużo, jednak te najważniejsze dotyczą przede wszystkim wymiaru urlopu. Jego długość nie będzie, jak do tej pory, sztywno regulowana. 26 dni otrzymamy tylko wtedy, gdy szef i załoga nie postanowią inaczej. Wymiar urlopu będzie mógł zarówno się zwiększyć, jak i zmniejszyć, wszystko zależeć ma od ustaleń w układzie zbiorowym. Przepisy mają jednak wprowadzać minimalną ilość dni urlopu przysługujących pracownikowi.

To nie jedyna zmiana dotycząca urlopów. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań pracownik nie będzie mógł świadczyć pracy innemu pracodawcy podczas dni wolnych. Słowem, urlop brany po to, by móc pracować na drugim etacie będzie niemożliwy.
Dni wolne mają służyć wypoczynkowi.

Stracimy także możliwość "chomikowania" urlopu. Niewykorzystany w odpowiednim czasie może przepaść, choć minister nie mówi jeszcze o szczegółach tego rozwiązania.

Wiemy za to, że zmienią się warunki pracy osób wykonujących swoje obowiązki zdalnie, prawdopodobnie, zmiana ta będzie dotyczyć przepisów BHP, które w tym przypadku zostaną złagodzone lub zniesione.

Hallo

Komentarze (36)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sirCharlesPL (gość) (tomekup)

tak, faktycznie pis jest super. Był przy władzy wcześnie ile, rok ? sprzedał w tym czasie co się dało, łapówki przekraczały dziesiątki milionów za dostanie się do rządu a podawali łapy komuchom, lewakom i komu się tylko dało, byleby mieć więcej i więcej. PO miało swoje błędy ale coś ZBUDOWAŁO, autostrady, stadiony, itp Nie kontrolowało mediów, co dla pis jest sprawą priorytetową, aby Polacy byli okłamywani cały czas.

tomekup (gość)

Do wszystkich byłych UB-eków, SB-ków, ZOMO-wców i ich sympatyków - WALCIE SIĘ. Co Wasza poprzednia władza robiła przez 8 lat???? Gdzie byliście jak okradali was z kasy robiąc skok na fundusze emerytalne, gdzie byliście jak wyrzucali ludzi na bruk, gdzie byliście jak było przyzwolenie dla komorników na bezprawne działania zaboru majątków. Oczywiście, że PIS ma lepsze lub większe potknięcia, ale wynikają one z tego, że coś robią jak w przysłowiu "ten się nie myli co nic nie robi" dlatego PO oprócz okradania Polski i służenia na rzecz obcego narodu nic nie robiła. Jak wam nie pasuje droga wolna. Wypad do Reichu któremu służą wasi ulubieńcy z PO więc powinni was przyjąć z otwartymi ramionami. Ps. Tylko nie zapomnijcie zabrać legitymacji PZPR bo mogą wam nie uwierzyć w kogo wierzycie. A tak na marginesie - miłego dnia :)

tomekup (gość) (OKSZA)

Żyłem, pracowałem w Zakładach Mechanicznych URSUS na stanowisku kierowca sprzętu ciężkiego i nie pamiętam sytuacji gdzie by mnie szanowano, wynagradzano etc. Może jak służyłem w MO, UB/SB itp. to tak miałeś. Zawsze możesz jechać do Korei, Chin albo bliżej Rosji i spełnią się twoje marzenia. Będziesz szanowany, wynagradzany.... Ty Komuchu

Lukasz Zet (gość)

Nie podoba mi się np. że trzeba wykorzystać urlop i już. Ale akurat to, że na urlopie nie powinniśmy pracować dla innej firmy, to jest zrozumiałe. W miastach takiej wielkości jak Wrocław ofert pracy nie brakuje, ale te zmiany trochę mnie przerażają. Z drugiej strony to dopiero propozycja, nic pewnego...

baca (gość)

Tak to jest jak komuchy spod znaku pis dorwały się do władzy i chcą nam regulować życie od łóżka po rentę.... narodowe media, narodowe kino, narodowa inwigilacja, narodowa głupota.... brawo dla kupionych wyborców pisiku

OKSZA (gość) (czytelnik)

Słuchaj "gościu" gdybyś żył i pracował za poprzedniego ustroju to wiedziałbyś że wtedy pracownik był szanowany.Był nagradzany za dobrą pracę i każde podniesienie kwalifikacji skutkowało podwyżką.Tak w ogóle to jak wypowiadasz słowo KOMUNA to powinieneś przyklęknąć.

Zenek (gość)

No i macie 500+ Już widzę pracodawców którzy dają pracownikom więcej niż 20 dni jak planują. Teraz jeszcze wolne niedzielę i na koniec ustalą że każdy musi dwa dni w miesiącu u proboszcza odrobić.Zapewne wielu Chełmianom by się to ostatnie nawet podobało.

mate29 (gość)

To jest nawet dziwne,że 30 lat po obaleniu ustroju robotniczo-chłopskiego robole mają tyle samo urlopu co kapitaliści i wykształciuchy

Gość I (gość)

Szczęście że to projekt jakiegoś oszołoma, co ma 2x trzy litery przed nazwiskiem i brakuje mu rąk do pracy.
Rząd odciął się od tego projektu. No cóż, elektorat wybrał takich debili do władzy.

czytelnik (gość)

Gorzej jak w KOMUNIE i o krok do niewolnictwa.Nawet za Adolfa traktowano tylko obcokrajowcow.
Czyzby PiSdzielcy nasladowali faszystow.W histori polskiej jeszcze tego nie bylo - czyli moze byc.Policjanci nosza
juz czarne mundury tak jak kiedys SS.Duzo nalecialosci niemieckich w rzadach PiSdzielcow.
Tanio dal sie sprzedac narod polski - za 500+..Jednych okupantow "ruskich" sie pozbyto a juz nowych "jankesow" zakwaterowano. Niech zyje orzel z korona.