Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gród Grzybowo: Słowiańskie Dziady i celtycki Halloween [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Gród Grzybowo: Słowiańskie Dziady i celtycki Halloween
Gród Grzybowo: Słowiańskie Dziady i celtycki Halloween fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Gród Grzybowo: Nie wszyscy wiedzą, że Halloween wywodzi się z celtyckich zwyczajów liczących aż 2 tysiące lat. O tradycjach związanych z kultem przodków opowiadał Sławomir Gronka.

Gród Grzybowo: Dziady, Zaduszki, Dzień Wszystkich Świętych i Halloween były tematem wykładu Sławomira Gronki. Prelegent przypomniał korzenie dawnych i współczesnych form kultu przodków.

Gród Grzybowo: Słowiańskie Dziady i celtyckie Halloween

Niegdyś ludzie kilka razy w roku obchodzili święta przypominające zmarłych. Popularne były m. in. uroczystości obchodzone po Wielkanocy. Za osoby mające szczególną łączność z duszami uważano dziadów - żebraków chodzących od wsi do wsi. Wierzono, że za ich pośrednictwem można skontaktować się z przodkami, których przychylność zapewniała dobrobyt, płodność i pomyślność. Ich dusze przyciągano ogniskami palonymi na wzgórzach, natomiast ognie rozstawione na rozstajów dróg miały chronić żyjących przed demonami - duszami zmarłych gwałtowną lub samobójczą śmiercią.

Zobacz: II Turniej Wojów w Grzybowie

Zaduszki, które przeżywamy 2 listopada przejęły słowiańską tradycję. W niektórych regionach wschodniej Polski tego dnia wynoszono jadło na groby. Dziś ten zwyczaj prawie zanikł, utrzymał się jednak na Białorusi i Rosji.

Nie wszyscy wiedzą, że Halloween, który zawędrował do nas z USA wywodzi się z celtyckich zwyczajów liczących aż 2 tysiące lat. Celtowie, którzy pod koniec października świętowali koniec lata (Samhain) wierzyli, że w tych dniach zaciera się granica między światami. Uważano, że jeśli nie zachowa się ostrożności dusze mogą zamieszkać w ciele żyjącej osoby. Dlatego ludzie gasili światła i ubrani w łachmany wychodzili z domu, by zmylić wędrujące duchy. Spotykali się za to na wzgórzach, gdzie rozpalano wielkie ogniska w podzięce za dobre zbiory. W schrystianizowanej Europie zwyczaj ten nazywany All Hallows' Evening (Wigilia Wszystkich Świętych) zachował się w Irlandii, skąd trafił do Ameryki. Tam Halloween nabrał charakteru zabawy z dreszczykiem i w takiej formie trafił do Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto