Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie.
Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie. fot. Piotr Michalak i Ewa Konarzewska-Michalak
Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie. Otwarcie wystawy o średniowiecznej Chorwacji było jedną z atrakcji lipcowych Grzybowskich Spotkań z Archeologią. Ekspozycję można oglądać przez wakacje.

Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie. Ekspozycję ukazującą dzieje alfabetu - głagolicy i jego znaczenie dla kultury Chorwacji otworzono 5 lipca w grodzie.

W wernisażu wystawy (5 lipca) uczestniczyła współtwórczyni ekspozycji Dubravka Pascuttini-Mossor, emerytowana kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Marek Zalewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

- Polacy znają Chorwację z wyjazdów wakacyjnych, ale zwykle niewiele wiedzą o jej historii - powiedziała Dubravka Pascuttini-Mossor. - Dlatego zamiast pokazywać popularne antyczne i renesansowe zabytki postanowiliśmy przedstawić czasy, kiedy kształtowała się tożsamość Chorwacji.

Śladami Cyryla i Metodego w Grzybowie

Wystawa, na którą złożyły się fotografie i ikony opowiada dzieje głagolicy, stworzonej ponad tysiąc lat temu przez braci Cyryla i Metodego. Stała się ona elementem integracji mieszkańców ówczesnej Europy Środkowej i Południowej. W X wieku mieszkańcy Chorwaci przyjęli liturgię słowiańską i głagolicę, która stała się wyrazem tożsamości narodowej i niezależności kształtującego się państwa wobec Bizancjum i Rzymu. Głagolica przetrwała do naszych czasów i obecnie przeżywa odrodzenie.

Zobacz: Wystawa Tomasza Siwińskiego w Grzybowie

Goście wprowadzając zebranych w tematykę ekspozycji nie szczędzili anegdot i ciekawostek. Dowiedzieliśmy się m. in. że cyrylica wcale nie jest dziełem św. Cyryla, ale jego uczniów, którzy zawędrowali z Moraw do Macedonii i Bułgarii.

Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu misji Cyryla i Metodego oraz przyjęcia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. Najpierw wystawę można było oglądać w Warszawie, teraz jest ona pokazywana w muzeach w całej Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto