Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogródek na balkonie [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Ogródek na balkonie - koperek i kolendra.
Ogródek na balkonie - koperek i kolendra. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Ogródek na balkonie to świetna propozycja dla mieszczuchów kochających przyrodę. Nie wszyscy możemy mieć działkę, ale nawet kilka doniczek z pachnącymi ziołami sprawia, że poczujemy się bliżej natury. Nic tak nie smakuje, jak kanapka ze świeżo zerwanym szczypiorkiem lub truskawka prosto z krzaka.

Ogródek na balkonie.

Miniaturowy ogród ma wiele zalet – jest tani, zawsze blisko i nie wymaga tyle czasu oraz pracy co standardowa działka. Wiadomo, że nie będziemy mieli wielkich plonów, ale sama opieka nad roślinami daje dużo frajdy. Siejemy nasiona, obserwujemy jak kiełkują, przesadzamy rozsady do doniczek i zapewniamy im jak najlepsze warunki do rozwoju – możemy z tego czerpać prawdziwą satysfakcję i relaks. Zresztą spędzanie czasu w zielonej oazie wśród blokowisk jest po prostu zdrowe i przyjemne.

Zobacz: Ogród w zgodzie z naturą

Jak zaplanować założenie ogródka? Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić jakie warunki panują na naszym balkonie, co pozwoli dobrać odpowiednie rośliny. Jeśli jest wystawiony na południe i przez większość dnia mamy słońce warto postawić na rośliny światłolubne, wytrzymałe na wysokie temperatury i chwilową suszę. W takim miejscu dobrze będą się czuły różne odmiany pelargonii, a także petunie, surfinie, lobelie, bakopy, werbeny, aksamitki, sanwitalie, uczepy, bugenwille, lantany, heliotropy, trawy ozdobne. Rośliny te jednak wymagają dość wilgotnego podłoża i nie lubią przesuszania ziemi. Problem może rozwiązać automatyczny systemie nawadniania kropelkowego. Taniej i prościej jednak będzie zastosować hydrożel. To substancja, która chłonie i stopniowo uwalnia wodę do ziemi. Domieszanie jej do podłoża zapewni odpowiednią wilgotność sadzonkom.

Ogródek na balkonie

Na słonecznym tarasie doskonale udadzą się aromatyczne zioła - lawenda, mięta, bazylia, tymianek, oregano oraz szałwia. Można spróbować z bazylią, majerankiem i kolendrą. Nawet jeśli okaże się, że słońce zbyt mocno operuje to doniczki zawsze można przenieść do domu, gdzie rośliny pięknie będą rosły do zimy. Największą satysfakcję daje hodowla warzyw i owoców. Okazuje się, że pojemnikach można sadzić cebulę, pietruszkę naciową, ogórki, selery, truskawki, poziomki i pomidory. Pamiętajmy, by dobrać donice odpowiedniej wielkości do ich potrzeb. Ważną sprawą jest również dokarmianie sadzonek. Warzywa należy podlewać rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw lub naturalnym biohumusem, naturalne nawozy są nie tylko ekologiczne, ale i zdrowsze dla nas. Kwiaty natomiast potrzebują nawozy z większą zawartością potasu.

Balkon wystawiony na północ, wschód i zachód, mniej nasłoneczniony nie daje dużych możliwości do popisu. Z warzyw i warzyw warto postawić na buraki, pietruszkę naciową oraz szałwię. Raczej nie udadzą się owoce. Ale w półcieniu bardzo dobrze będzie się czuło wiele kwiatów - niecierpki sułtańskie, begonie bulwiaste, funkie, większość odmian plektrantusów (czyli komarzyc), żurawki, fuksje oraz bluszcze dają możliwości tworzenia ciekawych i barwnych kompozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto