Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie w końcu śląski akcent na UNESCO? Staramy się o miejsce dla Nikisza!

Justyna Przybytek
Nikiszowiec już dawno powinien się znaleźć na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Nikiszowiec już dawno powinien się znaleźć na liście światowego dziedzictwa UNESCO. fot. Arkadiusz Gola.
To jedyny katowicki zabytek w gronie 41 Pomników Historii i trzeci śląski - po zespole klasztornym oo. Paulinów na Jasnej Górze oraz podziemiach zabytkowej kopalni i sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach. Nikiszowiec, ponadstuletnie robotnicze osiedle w Katowicach, teraz ma szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wczoraj prezydent Katowic Piotr Uszok podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gnieźnie odebrał "Akt uznania za Pomnik Historii".

- Oficjalnie rozpoczynamy starania o wpis na listę UNESCO - zapowiada przy tej okazji Maciej Biskupski, asystent Piotra Uszoka.

Co śląskie może wnieść na słynną listę UNESCO?

Prezydent pracę nad przygotowaniem wniosku planuje zlecić nie urzędnikom, a ekspertom. Z decyzji cieszą się mieszkańcy. Nic dziwnego, kompleks ceglanych familoków zaprojektowanych przez kuzynów, Emila i Georga Zillmannów, a wybudowany na początku XX wieku, jest perłą architektury, ale nie żyje się tu jak w bajce. Problemy są prozaiczne - elewacje familoków są zdewastowane, bramy ciemne, a uliczki dziurawe.

- Do tej pory wymuszaliśmy na władzach i zarządcach osiedla, aby zadbali o to miejsce. Wpis na listę Pomników Historii sprawił, że o Nikisz nie wypada już nie dbać. Ale żeby osiedle trafiło na listę UNESCO, trzeba się będzie postarać jeszcze bardziej - ocenia Ewa Gryt, która w Nikiszu wynajmuje turystom apartamenty w starych familokach. UNESCO to też marka i reklama. Promocji dorobiło się osiedle już przy okazji wpisu na Listę Pomników Historii. Decyzja zapadła w Warszawie już na początku tego roku. Efekt?

- Sto wycieczek - wylicza Janina Olejniczak przewodniczka PTTK. - Tylko w minionym tygodniu miałam cztery grupy, ok. 120 osób. Dwie z Francji i Niemiec. Chciałam pochwalić się, że osiedle jest Pomnikiem, a oni mi na to: Wiemy.

Najcenniejsze

Na listę UNESCO wpisanych jest 890 niezwykłych miejsc w 148 krajach: 689 obiektów kulturalnych, 176 naturalnych i 25 o charakterze kulturalno-przyrodniczym. 13 pochodzi z Polski, m.in. Stare Miasto w Krakowie, zamek krzyżacki w Malborku i Kalwaria Zebrzydowska.

Żeby obiekt trafił na listę, musi prezentować "unikatową, uniwersalną wartość". I spełnić przynajmniej jedno z kryteriów: dla obiektów dziedzictwa kulturowego kryteriów jest pięć (m.in. ma reprezentować arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego albo ilustrować oddziaływanie wartości w danej epoce lub w ramach danego kręgu kulturowego w zakresie rozwoju architektury, techniki, sztuki, planowania przestrzennego miast; wnosić unikatowe lub wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej bądź cywilizacji; stanowić przykład rodzaju budowli bądź zespołu architektonicznego lub technicznego, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości.

Trzeba cierpliwości i dobrego przygotowania

Rozmowa z Aleksandrą Wacławczyk, zastępcą Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO
Ostatnim polskim wpisem na listę UNESCO była Hala Stulecia we Wrocławiu w 2006 roku. Nikt już nie aplikuje?
Przeciwnie. Został zgłoszony Kanał Augustowski, ale ta kandydatura została wycofana, bo eksperci UNESCO nie wydali pozytywnej opinii w tej sprawie. Są wnioski o wpisanie cerkwi polsko - ukraińskich oraz rozszerzenie wpisu obejmującego zabytkową kopalnię soli w Wieliczce o kopalnię w Bochni.

Czyli jest kolejka?
Tak, a kraj może zgłosić na listę tylko jeden obiekt na rok.

Trzeba cierpliwości...

Kandydatura może być przedłożona Centrum Światowego Dziedzictwa dopiero na rok po wpisie na tzw. listę informacyjną w kraju. Potem jest rozpatrywana w instytucie. Wcześnie trwają przygotowania do złożenia wniosku. Są też wymogi, które muszą zostać spełnione. Jeśli nie są, postępowanie się przedłuża.

Jakie są wymogi?

Np. dobry stan techniczny i gwarancje, że się nie pogorszy, plan zarządzania obiektem, w którym musi być zapis, kto za co odpowiada, możliwości finansowania i ochrony.

Jakie jeszcze obiekty z naszego regionu powinny się znaleźć na liście UNESCO?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto