30. rocznica nadania imienia ZSTiO miała wojskowy charakter. I nic w tym dziwnego, bowiem patronem szkoły jest generał Roman Abraham, bohater walk o niepodległość, a od kilku lat szkoła w ramach pedagogicznej innowacji prowadzi klasy o profilu wojskowym.

30. rocznica nadania imienia ZSTiO obchodzona była bardzo uroczyście. Zaproszono wielu dostojnych gości, nie tylko lokalnych oficjeli, ale i przedstawicieli wojska, a całość prowadzona była według wojskowego ceremoniału.

Zajęcia samoobrony w klasach wojskowych ZSTiO

Już około dziewiątej na ulicach pojawił się kołowy transporter opancerzony Rosomak, który poprzedzał kilkusetosobową kolumnę pieszych, prowadzoną przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania oraz kompanię honorową Batalionu Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich będącą częścią 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Kolumna przeszła z siedziby szkoły na cmentarz przy Gnieźnieńskiej, gdzie odbyły się uroczystości przy grobie Romana Abrahama. Delegaci zaproszonych gości złożyli wieńce na grobie generała, a w części artystycznej usłyszeliśmy m.in. wiersze Michała Gajdy, wrzesińskiego poety i jednocześnie nauczyciela w ZSTiO, w interpretacji Wiktora Maciejewskiego i Kuby Wachowskiego i piosenkę Miejcie nadzieję w wykonaniu Katarzyny Napieraj, i Tomasza Rychlika.

Na dziedzińcu szkoły odbył się uroczysty apel z salwą honorową, Apelem Poległych i okolicznościowym koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Warto dodać, że dziś podpisane zostanie także porozumienie pomiędzy ZSTiO i Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu o współpracy.

Dowódcą uroczystości był mjr Jarosław Kasperczak (17. WBZ Międzyrzecz), a koordynację i prowadzenie ze strony ZSTiO zapewniła Grażyna Beata Augustin.

30. rocznica nadania imienia ZSTiO - zdjęcia.

Mieszkańcy informują

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!